Koncový zesilovač s integrovaným obvodem MBA810
5W

Integrovaný obvod pod označením MBA810 vzýrábí TESLA, lze také použít zahraniční TBA810, z něhož Tesla MBA810 vychází. Nejlepší je varianta MBA 810 DAS, protože obsahuje ochranu proti přepěťovým špičkám na zátěži. Integráč má 12 vývodů: 10, 9 a 3 jsou zemní vývody (GND), 8 je vstup (IN), 12 je výstup (OUT), 1 napájení. Výrobce doporučuje blokovat kladné napětí keramickým kondenzátorem 100 nF proti zemi. Tento kondenzátor je nezbytný a připojuje se co nejblíž k vývodu integráče. Kmitočtová charakteristika se pohybuje v rozmezí přibližně 40Hz - 20kHz. Vstupní odpor integráče je téměř 1 megaohm, takže se hodí jako univerzální koncový zesilovač. Integráč je potřeba za pásku z něj vycházející přidělat na chladič, aby se nám neuvařil. Je možno chladit také obrazcem plošného spoje.

Zesilovač není potřeba napájet ze stabilizovaného zdroje. K napájení se hodí napětí 5V - 20V, nesymetrické. Při napájení z 9V baterie zesilovač při plném zesílení chrchlá (zkresluje), protože baterie nestačí pokrýt proudový odběr zesilovače, který činí až 1A. To se dá zlepšit připojením elektrolytického kondenzátoru 200-10000 µF/16-18V mezi + a - (gnd) baterie. Kondenzátor se z baterie nabíjí a při vysokém proudovém odběru dodá spolu s baterií více proudu. Mezi baterii a kondenzátor je však nutno vložit vypínač, který v době nepoužívání zesilovače (vypnuto) zabrání vybíjení baterie přes kondenzátor.


Kapacita paralelně zapojených kondenzátorů se sčítá.
To sice trochu zvedne možnosti zesilovače, ale v praxi to není pomoc příliš výrazná. Je zkrátka lepší zesilovač napájet z trafa, které na sekundáru dá alespoň 1A.

Zesilovač si buď můžete postavit sami, nebo se dá získat ze starších televizí Tesla (Oravan, Mánes, Brožík...).
Vnitřní schéma obvodu
Mezní a charakteristické hodnoty obvodu
Doporučená literatura, zdroje: [6, 3, 9]