Elektrofonické piáno
Fender Rhodes Piano

Toto piáno zkonstruoval Harald Rhodes během 40. let 20. století. Předcházely mu různé pokusy a samo piáno má víc vývojových modifikací. Nějakou dobu vyráběl Rhodes tato piana továrně sám a pak prodal fabriku chlápkovi, který se jmenoval Leo Fender a vráběl elektrické kytary a zesilovače. Odtud jméno Fender Rhodes. Tohle všechno se stalo ve Spojených státech...

Akce tvoření tónu je vpodstatě stejná jako u běžného akustického klavíru s tím rozdílem, že kladívko nebouchá do strun které vyluzují zvuk, ale do mechanismu, který je založen na bázi vidličkové ladičky. Tato vidlička má 2 ramena. První rameno, do kterého bije kladívko, je vpodstatě krátký na jedné straně upevněný drát. Toto rameno je spojeno s druhým, které funguje jako rezonátor produkující tón. Je to kovová tyč, takových rozměrů, aby produkovala ten tón, jaký hraje jeho klávesa.
U každého rezonátoru je umístěn elektromagnetický snímač, jako u elektrické kytary, který kmity rezonátoru převádí na nf elektrický signál specifických zvukových vlastností. To probíhá následujícím způsobem. Ve snímači je permanantní magnet, na kterém je navinutá cívka. Proti tomuto magnetu je v jeho magnetickém poli kmitající rameno. Tím, jak rameno kmitá se mění magnetický tok permanentním magnetem a to indukuje střídavé napětí v cívce. Takto získaný elektrický signál je veden do předzesilovače, případně ekvalizéru nebo jiných el. obvodů upravujících barvu výsledného zvuku. Dál je nf signál veden do výkonového zesilovače a reprodukčního zařízení. Tato elektronika (preamp, EQ, poweramp, repro) je v některých modelech interní součástí, u některých modelů ne a připojuje se externě.

Foto: Festival Jazz Goes to Town 2005. Orrin Evans z formace AZA Willa Calhouna. Photo by fixca & atelier.

Větší fotka

Zvukové ukázky ve formátu mp3 ze serveru fenderrhodes.com:
(www.fenderrhodes.com/audio/mark1b-stage-1979-mellow.mp3, 219K)
(www.fenderrhodes.com/audio/mark1b-stage-1979-normal.mp3, 618K)
(www.fenderrhodes.com/audio/mark1b-stage-1979-bright.mp3, 524K)
(fenderrhodes.com/audio/mark1a-stage-1975-normal.mp3, 1M)
Zvukové ukázky ve formátu mp3 ze serveru majorkyes.com:
(www.majorkey.com/audio/rhythmic-mono.mp3, mono, 588K)
(www.majorkey.com/audio/balladic-mono.mp3, mono, 972K)


HOME