Konektory v nf technice



Nejběžnějšími konektory v nf technice jsou konektory jack. Pro běžnou elektroniku se používá průměr 3,5mm, pro miniaturní aplikace 2,5mm a pro náročné aplikace (ozvučovací systémy) se používá průměr 6,3mm (1/4 palce).

Pokud žádáte vyšší kvalitu, vyrábějí se kolíky v celokovovém provedení, které jsou odolnější a lépe stíní. Kromě rovných kolíků se ještě vyrábějí kolíky lomené, úhlové. Ty jsou vhodné na kabel pro propojení elektrický kytary, protože netrčí do prostoru a nijak nám na kytaře nevadí, ale pozor, do některých typů kytar se lomenej jack zastrčit nedá (Fender Stratocaster)



Jack kolíky se vyrábějí v mono a stereo provedení.

Označování kontaktů kolíku



S - sleeve, R - ring, T - tip, odtut jiné označení konektoru TRS




Dalším používaným konektorem je cinch ( RCA ). Tyto konektory jsou jen v mono provedení - to znamená, že pro stereo aplikace jsou použity dva konektory vedle sebe.

Pohled zepředu




XLR konektory se nejčastěji používají pro symetrické připojení mikrofonů. V současnosti je to pro tento účel nejrozšířenější konektor. Jeho kontakty jsou číslované 1-2-3, tato čísla jsou vylisována přímo na konektoru, takže se zapojením nebudete mít problémy. Zapojení pinů podle normy IEC 60 268-12 je následující:

1 - Xternal of cable (plášť kabelu / stínění / zem)
2 - Live (Živý vývod mikrofonu / + fáze)
3 - Return (Cold / - fáze)
Krom číslovaných pinů tam bývá ještě jeden pin, na kterém je vyvedeno kovové pouzdro konektoru. Toto je vhodné připojit jako stínění na zem.

Panelová zástrčka XLR



Kabelový samec XLR



Pohled zepředu

Nejčastější výskyt XLR je v podobě samec v mikrofonu a samice na mixpultu, tzn. propojovací kabel na jedné straně samice na druhé samec.

Datasheet zapojení XLR firmy Neutrik *.pdf



Dalšími konektory jsou tří a pěti kolíky (DIN3 a DIN5). Tyto konektory se už nepoužívají, ale stále se s nimi často setkáme ve starších zařízeních. Vývody jsou číslované. Základní číslování vychází z konektoru DIN3 1, 2, 3. Na konektoru DIN5 jsou k těmto třem vývodům doplněny vývody 4 a 5. Zapojení kontaktů je dost nejednotné, viz tabulka.

Z pohledu pájecí strany jsou čísla kontaktů samozřejmě opačně

Zapojení zásuvky DIN5 na magnetofonu (linka) * 1 - L in
2 - společná zem
3 - L out
4 - R in
5 - Rout
Asymetrické zapojení vidlice DIN3 mikrofonu mono 1 - živý kontakt
2 - zem
Asymetrické zapojení vidlice DIN3 mikrofonu mono 1+3 - živý kontakt
2 - zem
Asymetrické zapojení vidlice DIN3 mikrofonu mono 3 - živý kontakt
2 - zem
Asymetrické zapojení vidlice DIN5 mikrofonu stereo 1 - L
2 - zem
4 - R
Symetrické zapojení vidlice DIN3 mikrofonu mono* 1 - jeden vývod mikrofonu
2 - zem
3 - druhý vývod




*Poznámka: Zásuvka DIN5 magnetofonu je určena pro připojení dalšího magneťáku, ale je to normální linkový vstup a výstup. Tento konektor bývá označen obrázkem .
( Ke starému magnetofonu se zesilovačem se mi přes tuhle zásuvku podařil propojit line out discmanu i výstup zvukové karty PC a normálně to hraje i nahrávýá na kazetu )


*Symetrické zapojení mikrofonu
Pro tyto účely se používá dvoužilový stíněný kabel. Oba vývody vlastní mikrofonní vložky jsou vedeny samostatnými vodiči a na zem se připojuje jenom jejich stínění.
Asymetrické zapojení využívá oproti tomu jeden vývod mikrofonu jako živý a jeden připojuje přes stínění kabelu na zem.
více →


Doufám, že vám tento materiál vystačí i pro konstrukci různých spojek a adaptérů mezi různými konektory : )

Ve stereo provedení je potřeba dávat pozor, aby někde na propojce nevzniklo dvojité zemění - to bývá často příčinou problémů jako brum. Stereo propojku je potřeba proto propojit tímto způsobem:
Stínění jednoho z kanálů je připojeno na obou koncích propojky, stínění druhého kanálu je připojeno pouze na jednom konci ( Připojením na obou stranách propojky by vzniklo dvojité zemění - propojení stejných bodů země dvěma různými kabely )


Ještě je potřeba říct, že všechny konektory můžeme rozdělit na "samce" a "samice". Samec je ta část co má kolík a samice ta část, co má díru/díry. To si zapamatujte, tato označení se zcela běžně pooužívají.

Na závěr zbývá podotknout, že nejkvalitnější konektory pro audiotechniku dělá německá firma NEUTRIK, ale jejich konektory jsou dost drahé (Běžný jack 6,3mm do 20Kč, Neutrik přes 100Kč)...
Ale spolehlivé :-)