Audiokazety


Také se používá označení CC - Compact Cassette. Médium, které k uložení muziky využívá magnetického pole. V současné době se jako aktivní magnetická vrstva používá buď oxid železa ( označení IEC1 nebo také Position Normal ) nebo oxid chromu ( označení IEC2 nebo také Position High). Je nutné vědět, s jakým typem kazety umí námi zvolený přehrávač pracovat a takový typ používat, protože způsob záznamu a reprodukce se u různých typů kazet liší. Běžněji se používají kazety železné, ale chromové jsou kvalitnější ( také dražší ).

Výrobce

Výrobní označení

Hrací čas v minutách

IEC

Cena Kč (MC)

Poznámka

SONY

HF

90

1

20

Výrobce uvádí, že splňuje normu HiFi, Nižší šum i po více přehrání než SONY EF, která stojí stejný prachy. Na trhu jsou k dostání i levnější kvalitou srovnatelné výrobky konkurence, ale SONY je přecejenom Značka a za jméno se něco platí...

SONY

EF

90

1

20

Nic moc kvalita na ty prachy, co za to chtěj. Brzy se ohraje a zvýší se úroveň šumu.

Maxell

S Super Power Tape

90

1

15

O něco levnější než třeba Sony HF a má srovnatelnou kvalitu. Ale SONY je přecejenom Značka a za jméno se něco platí... Zatím nemám zkušenosti se stavem po mnoha přehráních.

Emtec ( dříve Basf )

ReCord

74

2

40

Jak bylo řečeno, chromové kazety jsou o něco dražší, než železné. Ke kvalitě se nemůžu vyjádřit, zatím jsem kazetu nevyzkoušel

SONY

EF

60

1

18

Nic moc kvalita za ty prachy :-)

Maxell

UR

120

1

35

Kvalita je naprosto v pohodě, i po více přehrání, zatím ale nemám dlouhodobé zkušenosti.Dříve se hodně vyráběly i 120 minutové kazety, ale už jsem je dlouho neviděl. Možná od nich výrobci ustoupili, protože se pásek vytahoval. Aby se do kazety totiž vešel pásek na 120 minut, musel být dost tenký.

Výrobci

SONY MAXELL EMTEC


Pohled do historie:


Výhody, které poskytuje kazeta v porovnání se zastaralejším cívkovým magnetofonem

1. Jednoduchá manipulace s páskem
2. Možnost okamžité výměny pásku
3. Přístroj je menší a lehčí
4. Výhodnější archivace pásku ( Kazeta je skladnější, než cívka pásku, která může mít v průměru třeba 25 cm)

Oproti kazetovému magnetofonu má ale cívkový magnetofon i vvýhody:
1. Kvalitnější záznam
2. Vyšší kapacita pásku
3. Lepší možnost stříhání záznamů