Jednoduchý audio CD přehrávač

Protože mechanika cdrom nepotřebuje k přehrávání obyčejného hudebního CD žádný software, dá se zapojit i bez PC jako přehrávač. Mechanika ale musí mít ovladací knoflík na spuštění cédéčka - bez PC se to musí pouštět ručně :-)
Tento přehrávač je velice jednoduchý, neukazuje čísla skladeb, nedá se programovat a přeskakování mezi skladbami závisí na vybavení CD mechaniky, některá to umí, některá ne. Kromě mechaniky potřebujete minimum dalších součástek, já jsem si sehnal cdromku za 45Kč v bazaru, napájecí trafo za 75Kč a zbytek cca za 30Kč. Takže jsem ubastlil přehrávač audio CD za 150Kč :-)

Napájení
CD mechanika je napájená napětím 5 a 12 V, oboje nesymetrické. Mechanika je docela náročná na odebíraný proud, 1,5A na 12V a 1,5A na 5V. K tomu je potřeba přizpůsobit součástky zdroje ( usměrňovací diody, stabilizátory - běžné součástky tak velký proud nevydrží, je potřeba taky je pořádně chladit ). Trafo by mělo na sekundárních vinutích dodávat alespoň 1,5A lépe ale o něco víc (2A) aby CD mechaniku bez obtíží utahlo. Napětí na sekundárních vinutích může být od 12 do asi 30 V, na 12 a 5 V je převedeno stabilizátorem - viz obrázek. Připomínám, že napěťový stabilizátor je potřeba dát na odpovídající chladič.


Já jsem použil trafo se dvěma sekundárními vinutími - 2x 15,5V 1,3A. Jedno vinutí jsem použil pro napájení 12V a druhé pro 5V, jejich společný střed jsem spojil se zeměním. Napájecí napětí 5 a 12 V jsem získal stabilizátory - viz obrázek.

Napájecí zdroj lze řešit i jinými postupy, toto je jenom můj návrh :-)

Návrh napájení

Zapojení konektorů

Pro takto jednoduchou funkci zapojujeme jenom konektory pro napájecí napětí a konektory audiovýstupu.

Zapojení konektorů

Audiovýstup je lineout, mělo by to být připojitelné rovnou na vstup koncového zesilovače, případně na jakýkoli linkový vstup, nebo se mezi to může ještě hodit nějaká korekce ( ekvalizér ).

HOME